Kotły to naczynia, które są szczelnie zamykane. Służą one do obróbki cieplnej wybranych artykułów spożywczych, jak również podgrzewania wody. Kocioł określany jest także nazwą piec. Sprzęt ten jest przeznaczony do przyrządzania produktów wymagających zastosowania wysokiej temperatury powietrza. W kotłach ciecz doprowadzona do wrzenia, zamienia się w parę wodną, co umożliwia przygotowanie potraw, bez użycia tłuszczu. Kotły używane są w różnych branżach, w tym także w gastronomii. Ich zasada działania pozwala na duszenie lub gotowanie na parze. W branży gastronomicznej dużą popularnością cieszą się kotły przenośne, wyposażone w zestaw kół. To urządzenia mobilne, które można transportować w dowolnie wybrane miejsce. W sprzedaży dostępne są także kotły stacjonarne lub piece cementowe. To konstrukcje na stałe przytwierdzone do podłoża. Głównym źródłem ciepła w kotłach jest powstająca para wodna, która pojawia się w trakcie podgrzewania płynów. Kotły mogą być zasilane gazem ziemnym, a także opalane węglem lub drewnem.
Jakie zalety mają kotły Haycock/Wagon Top?
Nowoczesne kotły garnkowe to urządzenia o bardzo prostej konstrukcji. Sprzęt ten posiada zbiornik, który może być częściowo napełniany wodą. Na skutek powstawania wysokiej temperatury powietrza emitowane jest ciepło, które w rezultacie doprowadza do odparowywania cieczy i powstawania pary, koniecznej do gotowania. Kotły Haycock to urządzenia starszej generacji, które magazynują spore ilości pary. Posiadają one niewielką sprawność energetyczną.
Dlaczego warto posiadać kotły płomieniówkowe?
Podstawową cechą kotłów płomieniówkowych jest to, że posiadają one bardzo małe rurki, doprowadzające wodę do miejsca, z którym przechodzi ona w inny stan skupienia. Ich wysoka sprawność energetyczna umożliwia szybką obróbkę cieplną wybranych potraw. Kotły płomieniówkowe mogą być zasilane gazem ziemnym, jak również opalane węglem lub drewnem. Osoba nadzorująca przyrządzanie potraw w kotłach płomieniówkowych może umieścić węgiel lub drewno na specjalnym ruszcie, znajdującym się w konstrukcji tego sprzętu. Wyroby te posiadają także popielnik, przeznaczony do gromadzenia powstałych w trakcie spalania opału stałego, odpadów. Na zewnątrz kotłów płomieniówkowych zamontowane są wskaźniki informujące o ciśnieniu pary w kotłach. Jej nadmiar jest odprowadzany ręcznie, poprzez zwolnienie blokady, umieszczonej w kominie, znajdującym się na górze wybranego modelu kotła płomieniówkowego.